Sağlık
Trend

Akne nedir? Akne belirtileri nelerdir? Akne tedavisi nasıl yapılır?

Akne nedir ? Akne belirtileri nelerdir? Akne tedavisi nasıl yapılır? Sivilce hakkında merak edilenler

Giriş

Akne nedir? Akne çoğu insanı hayatlarının bir döneminde etkileyen yaygın bir cilt rahatsızlığıdır. Akne, gençlerin %85’ini ve tüm yetişkinlerin %50’sinden fazlasını etkiler. Ciltteki bakterilerle birlikte aşırı sebum üretimi ile oluşabilen kıl foliküllerinde ve gözeneklerdeki tıkanıklıklardan kaynaklanır. Genetik, hormonlar ve bazı ilaçlar dahil olmak üzere aknenin birçok nedeni vardır. Akne tedavisi semptomların şiddetine göre basit veya karmaşık olabilir.

Akne Nedir?

Akne, lekelere ve sivilcelere neden olan yaygın bir cilt rahatsızlığıdır. Her yaştan insanı etkiler, ancak en çok gençler ve genç yetişkinlerde görülür.

Sivilce ciddi değildir, ancak çok üzücü olabilir. İyi haber şu ki, akne genellikle doktorunuzun veya bir Dermatoloji kliniğindeki bir doktorun tedavisiyle düzelir.

Kirden değil, kıl folikülünün içinde ölü deri hücrelerinin ve yağın (sebum) birikmesinden kaynaklanır. Bu, yağ bezinizin açılmasını engelleyebilir ve bu da onu enfekte bir nokta veya püstül (beyaz nokta) gibi şişirir.

Akne belirtileri nelerdir? Akne tedavisi nasıl yapılır?

Akne belirtileri nelerdir? Akne tedavisi nasıl yapılır?

  • Akne, sivilce ve siyah noktalara neden olan bir cilt rahatsızlığıdır.
  • Akne, saç kökleri yağ, ölü deri hücreleri ve bakterilerle tıkandığında oluşur. Bu sivilce oluşumuna yol açar.
  • Akne, ilaç tedavisi ve diyetinizi değiştirmek veya cilt tipiniz için özel olarak yapılmış ürünleri kullanmak gibi yaşam tarzı değişiklikleri ile tedavi edilebilir.
  • Cildinizin yüzeyinin altında, gittikten sonra iz bırakan kırmızı yumrular oluşursa, hafif kistik akneniz olabilir.
  • Doktorunuz, ne tür sivilceniz olduğuna bağlı olarak size antibiyotik veya başka ilaçlar reçete edebilir, ancak bu işe yaramazsa başka seçenekler de vardır (özellikle Accutane).

Sivilce hakkında merak edilenler ve sıkça sorulan sorular…

Akne nedir?

Akne, sivilcelere neden olan bir cilt durumudur. Sivilceler, üstleri beyaz olan küçük, kırmızı yumrulardır. Acı verici olabilirler ve nasıl göründüğünüz konusunda daha az güvende hissetmenize neden olabilirler. Akne genellikle ergenlik döneminde başlar, ancak farklı nedenlerle her yaşta ortaya çıkabilir.

Akne belirtileri nelerdir?

Yaşınıza ve erkek veya kadın olmanıza bağlı olarak hafif veya şiddetli sivilceleriniz olabilir:

Hafif sivilce genellikle alın, çene ve göğüs gibi alanlarda beyaz nokta veya siyah nokta (küçük siyah noktalar) olarak görünür. Bazen bu sivilceler hemen tedavi edilmezlerse arkasında iz bırakan kırmızı sivilceler oluşturabilir! Bunun tekrar olmasını önlemenin bir yolu, gelecekteki sivilceleri tekrar ortaya çıkmadan önce önlemek için günlük benzoil peroksit yıkama veya salisilik asit losyonu gibi ürünler kullanmaktır…

Sebepler, semptomlar ve tedaviler dahil olmak üzere yaygın cilt rahatsızlıkları hakkında bilgi edinin.

Akne yüz, göğüs, sırt ve omuzları etkileyen yaygın bir cilt rahatsızlığıdır.

Akne her yaşta insanda ortaya çıkabilir, ancak çoğu zaman ergenlik döneminde başlar. Akne, aşırı sebum (yağ) üretiminden kaynaklanır. Bu aşırı yağ, saç köklerini tıkar ve ölü deri hücrelerinin dökülmesini engeller. Bu, yüzünüzde beyaz noktalara veya siyah noktalara ve vücudunuzda sivilcelere neden olabilir.

Birkaç akne türü vardır: siyah nokta, beyaz nokta, papüller (kırmızı şişlikler), püstüller (irin dolu şişlikler) ve kistler (cilt altında büyük ağrılı topaklar). Akne genellikle tedavi olmaksızın birkaç hafta sonra iyileşir, ancak geçmezse, bir değerlendirme için doktorunuzu görmelisiniz çünkü bu, polikistik over sendromu veya tıbbi müdahale gerektiren hormon dengesizliği gibi altta yatan bir sağlık sorununa işaret edebilir.

Çözüm

Umarız bu bilgiyi faydalı bulmuşsunuzdur. Akne veya nasıl tedavi edileceği hakkında başka sorularınız varsa, lütfen bir dermatologla iletişime geçin.

 

Uzmanyazar.Net 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu