Sağlık
Trend

Cilde iyi gelen vitaminler

Cilde iyi gelen vitaminler

Vitaminler cildinizi sağlıklı ve güzel tutmanın harika bir yoludur. Cilde iyi gelen vitaminler isimli makalemizi okumaya devam edebilirsiniz.

C  Vitamini

c vitamini

Askorbik asit olarak da bilinen C vitamini, cildinizi güneşin zararlarından korumaya yardımcı olabilecek bir antioksidandır. Kollajen üretimi için de harikadır.

C vitamini portakal ve limon gibi turunçgillerde bulunur. Suda çözünen bir vitamindir, bu yüzden vücudunuzda çok uzun süre kalmadığından endişelenmeyin – vücudunuz kullanmadığını idrarınıza atar. Diyetinizi ekstra C vitamini ile takviye etmek istiyorsanız, yemeklerle birlikte alın çünkü yiyecekler takviyelerdeki besinleri sudan daha iyi emmeye yardımcı olur (yemekle birlikte alırsanız yüzde 10 daha fazla emilim elde edersiniz).

D  Vitamini

d vitamini

D vitamini sağlıklı bir cilt için en önemli vitaminlerden biridir. D vitamini, bağışıklık sistemini düzenlemeye yardımcı olur, kemiklerde ve dişlerde kalsiyum emilimini destekler ve ayrıca kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur. Düşük D vitamini düzeylerinin kanser, kalp hastalığı, diyabet veya diğer kronik hastalıklara yakalanma riskinizi artırabileceği bildirilmiştir.

D vitamini, pigmentasyonu (melanin üretimini) düzenlemeye yardımcı olduğu için cilt sağlığı için de önemlidir. Melanin, cildinize biraz renk vermekten sorumludur; bu pigment, güneş ışığına veya salonlarda ve kaplıcalarda kapalı bronzlaşma yatakları veya güneş lambaları gibi yapay ışık kaynaklarından gelen ultraviyole ışınlarına maruz kaldığında size bronzluk verir.

E  Vitamini

E vitamini

E vitamini, cildi serbest radikallerin neden olduğu hasarlardan korumaya yardımcı olabilecek güçlü bir antioksidandır. Ayrıca cildin elastikiyetine, nemlenmesine ve dokusuna yardımcı olur. E vitamini yağda çözünen bir vitamindir, yani kan veya kas dokusu yerine vücudunuzun yağ katmanlarında depolanır. Bu nedenle günlük dozunuzu takviyelerden ziyade yiyeceklerden almak en iyisidir.

E vitamini ayrıca tıkanmış gözeneklerin neden olduğu ciltte kızarıklık ve şişmeyi azaltarak akne oluşumlarını azaltmaya yardımcı olabilecek anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Araştırmalar, E vitamini yağının topikal uygulamasının, tedavi edilen alanın etrafındaki iltihabı azaltırken kollajen üretimini artırma kabiliyeti nedeniyle ameliyat veya yaralanma sonrası yara izini azaltabileceğini göstermiştir (kaynak).

Cilt sağlığı ihtiyaçlarınız için E vitamini takviyesi almayı denemek istiyorsanız, herhangi bir yeni rejime başlamadan önce doktorunuzla konuşun!

A  Vitamini

A vitamini

Cilt için A vitamini hakkında bilinmesi gereken ilk şey, onun bir antioksidan olmasıdır, bu da vücudunuzun serbest radikallerle savaşmasına yardımcı olduğu anlamına gelir. Serbest radikaller, cilttekiler de dahil olmak üzere hücrelere zarar verebilecek kararsız moleküllerdir. Dikkatli olmazsanız, kırışıklıklara ve diğer yaşlanma belirtilerine neden olabilirler.

A Vitamini ayrıca yeni hücrelerin, özellikle de cildinizin altındaki kolajen matrisini oluşturan hücrelerin (kollajen, genç görünmemizi sağlayan şeydir) üretimini destekleyerek vücudunuzun sağlıklı kalmasında rol oynar. Bu, A vitamini içeren yiyecekleri tüketmenin kırışıklıkları önlemeye yardımcı olabileceği anlamına gelir!

K  Vitamini

k vitamini

Cildinizi sağlıklı tutmanın bir yolunu arıyorsanız, cevap K vitamini olabilir. Bu besin, kanın düzgün şekilde pıhtılaşmasına yardımcı olur, bu da morarma ve kesiklere karşı korunmaya yardımcı olur. Ayrıca ciltteki kolajen üretimini ve hücre yenilenmesini geliştirerek pürüzsüz, dolgun ve sağlıklı görünmesini sağlar. K vitamininin sihrini teninizde işlemesi için günde en az 90 mikrograma ihtiyacınız var ve bunu yapmak yeterince kolay! Tüm bunları, her gün bir fincan pişmiş lahana veya ıspanak yiyerek elde edebilirsiniz (bu, çoğu insanın yediğinin 12 katıdır). Kulağa iştah açıcı gelmiyorsa (tadı göründüğü kadar güzel değilse), bunun yerine diyetinize biraz brokoli, lahana veya karnabahar eklemeyi deneyin!

Vitaminler Cildiniz için Harikadır.

CİLT VİTAMİNLERİ

Vitaminler cildiniz için harikadır. Daha genç, daha çekici, daha sağlıklı ve daha canlı görünmenize yardımcı olurlar. Vitaminler ayrıca cildinizin daha enerjik görünmesini sağlar, bu iyi bir şey çünkü hepimiz yorgun görünmenin çekici olmadığını biliyoruz. Aslında, canlı ve enerjik olduğunu düşünmedikçe seninle çıkmayı düşünmeyen birçok insan var – ya da en azından bu standartları karşılamıyorsa ilişkiden çabucak sıkılacaklar.

Peki vitaminler neden bizi daha iyi gösteriyor? Cevap basit: Vitaminler vücudumuzun düzgün çalışması için gereklidir ve bu nedenle sağlıklı bir yaşam tarzı (ve dolayısıyla görünüm) sürdürmek için takviye edilmeleri gerekir. Bu yüzden bugün kendinize biraz C veya D Vitamini alın!

Vitaminler cildiniz için harikadır ve çeşitli cilt koşullarını tedavi etmek için kullanılabilir. Ayrıca gelecekte kırışıklıklar veya sivilceler gibi belirli sorunlardan kaçınmanıza yardımcı olabilirler. Cilt bakımı için vitaminler hakkında daha fazla bilgi arıyorsanız, her vitaminin ne yaptığı ve her gün ne kadar almanız gerektiği hakkında ayrıntılı bilgi veren makalemize göz atmanızı öneririz.

 

Uzmanyazar.NET

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu