Sağlık

Cinsellik Nedir?

Cinsellik nedir? Cevaplaması zor olabilecek bir soru. Cinsellik kim olduğunuzun bir parçasıdır ve herkes için farklıdır. Bu, deneyimlerimizde ortak noktaların olmadığı anlamına gelmez; bu sadece her insanın kendi cinsel kimliğini anlamak için kendi yollarına sahip olduğu anlamına gelir.

Seks ve Cinselliğin İç Dünyası

Cinselliğinizi düşündüğünüzde, ne hayal ediyorsunuz? Muhtemelen, bu fiziksel bir görüntüdür. Birinin nasıl göründüğü veya davrandığı. Ama bu hikayenin sadece bir kısmı.

Cinsellik bir iç dünyadır. Hepsi kime ilgi duyduğunuz, kendiniz ve hayatınızdaki başkaları hakkında nasıl hissettiğiniz, kendinizi cinsel olarak nasıl ifade ettiğiniz, kendinize ve başkalarına (potansiyel eşler dahil) ne kadar özen ve saygı gösterdiğinizle ilgilidir. Cinselliğinizi bir bütün olarak oluşturan tüm bu şeyler bir aradadır.

Akıl

Cinselliğiniz, biyoloji, psikoloji ve içinde yaşadığınız kültürel çevre dahil olmak üzere birçok faktörden etkilenen karmaşık, çok boyutlu bir deneyimdir. Bu sadece kiminle yattığın ya da ne tür bir seks yaptığınla ilgili değil. Cinsellik, kendiniz, bedeniniz ve diğer insanlarla olan ilişkilerinizle ilgili duygularınızı içerir – bunların tümü, bir yerden bir yere değişen sosyal normlarla şekillenir. Cinsel kimliğiniz başkalarının onu nasıl gördüğünden farklı olabilir. En önemlisi, bireylerin kendi kimliklerini aile ve toplum içindeki kişisel deneyimlerine ve hem fiziksel hem de psikolojik olarak kendileri hakkındaki hislerine dayanarak nasıl tanımladıklarıdır.

Hisler

Duygularınız cinselliğinizin çok önemli bir parçasıdır ve zamanla değişebilirler. Duygularınızdan dolayı kafanız karışmış veya korkmuş hissedebilirsiniz, ancak yalnız olmadığınızı hatırlamak önemlidir. Birçok insan aynı şeyi yaşıyor.

Cinselliğiniz karmaşıktır ve hormonlar, genler, nasıl yetiştirildiğiniz ve başkalarından seks hakkında öğrendikleriniz dahil olmak üzere onu etkileyen birçok şey vardır. Bazen bu faktörler, insan cinselliği yelpazesinde nereye uyduğunuz konusunda kafa karışıklığına neden olabilir; ancak, gerektiğinde yardım almanın yolları vardır, böylece bu sizin veya ilgili herhangi biri için bunaltıcı hale gelmez.”

Vücut

Cinselliğiniz seksten daha fazlasıdır. Seks, cinselliğinizin sadece bir parçasıdır, ancak önemli bir parçasıdır. Cinsellik ayrıca ilişkiler ve yakınlık, zevk, kimlik ve cinsiyet kimliği gibi şeyleri de içerir.

Cinsel yöneliminizi anlamanın önemli bir parçası, farklı nedenlerle farklı insanlara çekilebileceğinizi bilmektir. Örneğin: Bazen birinin size nasıl hissettirdiği ile ilgilidir; bazen fiziksel olarak nasıl göründükleri ile ilgilidir; ve bazen nasıl göründükleri hiç önemli değildir.

Bazı insanların çekicilikleri söz konusu olduğunda yalnızca iki tür insan olduğunu söylediğini duymuşsunuzdur: heteroseksüel veya homoseksüel .

Birinin kendisini cinsel olarak tanımlamasının birçok yolu vardır.

Cinsellik nedir?

Cinsellik” kelimesini düşündüğünüzde aklınıza ne geliyor?

Bunu duyduğunuzda, kendi cinsel deneyimlerinizin görüntülerini veya anılarını mı çağrıştırıyor?

Aklınıza diğer insanların cinselliği hakkındaki duygularınızı getiriyor mu?

Cinsellik tam olarak nedir ve insan olarak kim olduğumuza dair büyük resme nasıl uyuyor?

Gerçek şu ki, cinsellik kim olduğumuzun önemli bir parçasıdır. Kendimizle ilgili duygu ve düşüncelerimizi kapsar, kimliklerimizi tanımlar, ilişkilerde seçimlerimize rehberlik eder. Ve en önemlisi, seks hakkında ne hissettiğimizi belirler. Fakat tüm bunlar, bireyler olarak ve genel olarak toplum için bizim için nedir?

Cinsel ve Cinsiyet Kimlikleri Nelerdir?

Cinselliğinizi, cinsiyetinizi ve romantik yöneliminizi belirlemenin birçok farklı yolu vardır. Bu kimlikler şunları içerir:

Biseksüel : birden fazla cinsiyetten veya cinsiyetten insanlara ilgi duymak

  • Gay : aynı cinsiyetten veya cinsiyetten insanlara ilgi duyan
  • Lezbiyen : aynı cinsiyetten veya cinsiyetten insanlara ilgi duyan
  • Heteroseksüel / Heteroseksüel : Doğal olarak karşı cinsten üyelere ilgi duyan, ancak aynı zamanda kendi cinsiyetinden üyeler ve eğer isterse muhtemelen diğer cinsiyetlerden de etkilenebilen biri.

Cinselliğin farklı yönleri hakkında bilgi edinmek, kendinizi anlamanıza yardımcı olabilir.

Cinselliği öğrenmenin en iyi yolu başkalarıyla konuşmaktır. Seçeceğiniz kişiler güvendiğiniz ve rahat rahat konuşabileceğiniz biri olmalıdır. Aile doktorunuz, pratisyen hemşireniz veya ruh sağlığı uzmanınız, sorularınız hakkında sizinle konuşabilecek birini bulmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca bir cinsel sağlık kliniği, öğretmen, danışman veya bir akran destek grubu ile yüz yüze veya çevrimiçi konuşmayı da düşünebilirsiniz.

Cinselliğinizi anlamanın birçok yolu vardır:

  • Cinsel yönelim hakkında bilgi edinin.
  • Cinsiyet kimliği ve ifadesi hakkında bilgi edinin.

Cinsellik hayatımızın derinden kişisel bir yönüdür. Kim olduğumuz ve kendimizi birey olarak nasıl ifade ettiğimizle ilgili. Cinselliğinizle mücadele ediyorsanız, kendi başınıza denemek ve anlamak ezici bir konu gibi gelebilir. Bununla birlikte, cinsiyet kimliği ve cinsel yönelim gibi cinselliğin farklı yönleri hakkında daha fazla bilgi edinerek, kafanızın ve bedeninizin içinde neler olup bittiği konusunda kendinizi eğitebilirsiniz. Bu bilgi, gerçekte kim olduğunuzu keşfetmenize yardımcı olacaktır!

 

Bu makale bilgilendirme amacıyla UZMANYAZAR.NET editörleri tarafından yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu