Teknoloji

Dünyadaki Teknolojik Gelişmeler

Dünyadaki Teknolojik Gelişmeler

2022 dünyası bugün bildiğimizden çok farklı bir yer olacak. Son birkaç on yılda yapılan teknolojik gelişmeler, yeni bir olasılıklar dünyasının kapılarını açtı ve bunlar sadece önümüzdeki yıllarda daha iyi olmaya devam edecekler. İşte mağazada ne olduğuna dair bazı örnekler:

Sürücüsüz Arabalar

Sürücüsüz arabalar geliyor. Muhtemelen bunu daha önce duymuşsunuzdur ve duymadıysanız, o zaman bu fikirle tanışmanın zamanı geldi. Sürücüsüz arabalar 2022’de gerçek olacak. Mevcut arabalardan daha güvenli, mevcut arabalardan daha verimli ve mevcut arabalardan daha kullanışlı olacaklar.

Sanal Gerçeklik

Sanal gerçeklik, başa takılan ekran gibi özel elektronik ekipman kullanan bir kişi tarafından görünüşte gerçek veya fiziksel bir şekilde etkileşime girebilen üç boyutlu bir görüntünün veya ortamın bilgisayar tarafından oluşturulan bir simülasyonudur. Sanal gerçeklik, yapay olarak görme, işitme ve dokunmayı içerebilen duyusal deneyimler yaratır. Pratikte VR, tek amacın keyif almak olduğu yapay bir dünyaya dalmayı kolaylaştırabilir.

Bu yazıda, sanal gerçeklik teknolojisinin zaman içinde nasıl geliştiğine ve ufukta gelecekteki gelişmelerin neler olduğuna bakacağız.

Yapay Zeka

Yapay Zeka (AI), akıllı makineler, özellikle akıllı bilgisayar programları oluşturmayı amaçlayan bir bilgisayar bilimi alanıdır. Yapay zeka araştırması son derece teknik ve uzmanlaşmıştır, genellikle birbirleriyle iletişim kuramayan alt alanlara derinlemesine bölünmüştür. Alanın araştırmacılarından bazıları, “zekayı çözme” hedefinin, bütünüyle anlamlı bir şekilde ele alınamayacak kadar zor olduğunu düşünüyor. İnsan zekasının tek bir genel mekanizmadan ziyade “farklı mekanizmalardan” oluştuğuna inanırlar; bu nedenle, yapay zeka araştırmasının yapay genel zeka (YGZ) oluşturmada başarılı olmasını beklemek için hiçbir neden olmadığını savunuyorlar.

Bazı alt alanlar, masa oyunları oynamak veya gerçek zamanlı karar verme gibi belirli sorunlara odaklanır. Merkezi problemler bilgi temsili, muhakeme, öğrenme, doğal dil işleme ve algılamadır. Genel istihbarat, hala alanın uzun vadeli hedefleri arasındadır.[1] Yapay Zeka aşağıdakilerin tümü olarak tanımlanmıştır:

  • “akıllı makineler yapma bilimi ve mühendisliği”[3]
  • “akıllı ajanların incelenmesi ve tasarımı”[4]
  • “Bilgisayarlara özerk davranma yeteneği kazandırmakla ilgili mühendislik disiplini”[5] veya daha geniş anlamda insan bilişine benzer şekilde işlev gören bina sistemlerine yönelik herhangi bir yaklaşım olarak.[6]

3D Baskı

Dünyadaki Teknolojik Gelişmeler den biride 3D Baskı!

2022 dünyası bugün bildiğimizden çok farklı bir yer olacak. Son birkaç on yılda yapılan teknolojik gelişmeler, yeni bir olasılıklar dünyasının kapılarını açtı

3D baskı, dijital bir modelden neredeyse her şekle sahip üç boyutlu bir nesne yapma işlemidir. Son yıllarda, cihazların tüketici kullanımı için yeterince ucuz hale gelmesiyle 3D baskı giderek daha yaygın hale geldi.

3D yazıcılar, plastik ve metaller de dahil olmak üzere her türlü malzemeden yapılabilen bir nesneyi üretmek için birbirine kaynaştırılan ardışık malzeme katmanları oluşturarak çalışır.

‘Yanıma gel Araba’ Diyorsun Geliyor! 🙂

  • Kendi kendine giden arabalar bir süredir bazı ülkelerde kullanılıyor.
  • Kendi kendine giden arabalar, insan sürücülerden daha güvenli, daha verimli ve kullanışlıdır.
  • Kendi kendini süren arabalar çevre için daha iyi olacak çünkü kirliliği ve sera gazlarını azaltacaklar.
  • Kendi kendini süren arabalar, trafik sıkışıklığını, kazaları ve yakıt maliyetlerini azaltarak zamandan ve paradan tasarruf sağlayacaktır.
20 Yıl Sonra Dünya Bambaşka Bir Yer Olacak!

20 yıl sonra dünya bambaşka bir yer olacak. Daha fazla bağlantı ve otomasyon, daha fazla sanal gerçeklik ve daha akıllı makineler olacak.

2022’de hepimiz telefonlarımız aracılığıyla İnternet’e bağlanacağız ve cihazlarımızın kablo veya fişe ihtiyaç duyacağını varsaymaya gerek yok. Bunun yerine, cihazlarımızı çok yüksek hızlarda kablosuz olarak havadan bağlayabileceğiz. Bu, büyük dosyaların (filmler gibi) indirilmesinin bugün olduğu gibi saatler veya günler yerine saniyeler alacağı anlamına gelir!

Evlerimiz ayrıca ışıklar, ısıtma/soğutma sistemleri vb. için sesli komutlarla otomatik hale getirilecek ve böylece dağınık dolaplarımızda/garajlarımızda/bodrumlarımızda bir şeyler bulmaya çalışmak için daha az zaman harcamamıza ve kanepede oturup hologramımızda Netflix izleyerek daha fazla zaman geçirmemize olanak sağlayacak. Televizyon ekranları!

 

Uzmanyazar.NET

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu