Gündem
Trend

Paha Biçilmez Ne Demek

Paha biçilmez ne demek?

Paha biçilmez kelimesinin nasıl kullanıldığına bağlı olarak birkaç anlamı vardır. Edindiğim sözlük tanımlarına göre paha biçilmez kelimesinin anlamı: Her türlü bedelin üzerinde bir değere sahip olmak, paha biçilmez.

Örneğin, annen veya ailen paha biçilememektedir.

Bununla birlikte, başlangıçta paha biçilmez olması gereken bir şeye fiyat koymak mümkündür. Örneğin, bir erkek karısına evlilik yıldönümleri için bir hediye verdiğinde, onu mutlu eden hediyenin kendisi değildir. Bunun yerine, onu mutlu eden kocasının düşünceliliği ve sevgisidir. Ancak hediye belirli bir miktar para karşılığında satılabilir ve eğer paraya kocasının sevgisinden daha fazla değer veriyorsa, o zaman hediyenin parasal değeri olabilir.

Sözlük tanımlarına göre Paha Biçilmez Ne demek ?

Edindiğim sözlük tanımlarına göre paha biçilmez kelimesinin anlamı: Her türlü bedelin üzerinde bir değere sahip olmak; paha biçilmez.

“Paha biçilemez” kelimesi genellikle fiyatı olmayan ve herhangi bir miktar parayla alınıp satılamayan bir şeye veya birine atıfta bulunur. Örneğin bir ana(anne) evladına olan sevgisi paha biçilemezdir.

Bununla birlikte, bir şeyin satılabileceği, ancak her ne pahasına olursa olsun değiştirilemeyeceği veya yeniden üretilemeyeceği için paha biçilemez olduğu istisnalar vardır (örneğin: orijinal bir tablo). Bu tür şeyler, paraya mal olan ancak parasal değerlerinin ötesinde çok az değeri olabilecek şeylerle karıştırılmamalıdır (örneğin: önemsiz posta).

  • Örneğin, annen paha biçilemez.

Bir şeyin paha biçilemez olması, herhangi bir para karşılığında satın alınamayacağı veya satılamayacağı anlamına gelir. Örneğin, annen paha biçilemez. Annenize bir fiyat biçemezsiniz – o dünyadaki tüm paralardan daha değerlidir!

Başka bir deyişle, paha biçilemez bir şeyin hiçbir değeri yoktur, çünkü değerini ölçecek herhangi bir ölçü birimi yoktur.

  • Bununla birlikte, başlangıçta paha biçilmez olması gereken bir şeye fiyat koymak mümkündür.

Başlangıçta paha biçilmez olması gereken bir şeye fiyat koymak mümkündür. Aslında, bunu farkında bile olmadan yapmış olabilirsiniz!

  • Örneğin, bir erkek karısına evlilik yıldönümleri için bir hediye verdiğinde, onu mutlu eden hediyenin kendisi değildir.

Paha biçilmezin anlamı, bir şeyin parasal değerinden daha fazlasıdır. Örneğin, bir erkek karısına evlilik yıldönümleri için bir hediye verdiğinde, onu mutlu eden hediyenin kendisi değildir. Kocasının onu mutlu eden düşünceliliği ve sevgisi, hediyeyi onun için paha biçilmez kılan şeydir.

Benzer şekilde, bir kişiye onu ne kadar sevdiğinizi bilmesini veya bir şekilde takdir etmesini istediğiniz için bir pırlanta yüzük verirseniz, bu pırlanta yüzük sizin için paha biçilmez hale gelir çünkü tek başına parasal değeri yoktur; daha ziyade, bu işleme dahil olan her iki taraf için (ve ayrıca onu gören herhangi biri için) manevi değeri vardır.

Bir kişi paraya sevgi ve takdir yerine değer veriyorsa, o zaman bir kez daha nakit akışına ihtiyaç duyduğunda o belirli ürünü daha sonra satmayı deneyebileceğini unutmamak önemlidir (ancak birisi onlara olduğundan daha azını teklif ettiğinde bunu yapmaktan pişman olabilirler. başlangıçta ödediler).

  • Bunun yerine, onu mutlu eden kocasının düşünceliliği ve sevgisidir.

Peki kocasının düşünceli olması onu mutlu etti mi? Cevap Evet. Ancak onu mutlu eden hediyenin değeri değildir. Bunun yerine, onu mutlu eden kocasının düşünceliliği ve sevgisidir.

Özetle, paha biçilmez, bir şeyin parayla ölçülemeyeceği veya değerlenemeyeceği anlamına gelir. Bir şeyin parasal değeri yoksa, paha biçilmez olduğu söylenir. Bu, aşk ve arkadaşlık gibi şeyler için geçerlidir, çünkü bunlar belirli bir miktar para veya para birimi karşılığında alınamaz veya satılamaz.

  • Ancak hediye belirli bir miktar para karşılığında satılabilir ve eğer paraya kocasının sevgisinden daha fazla değer veriyorsa, o zaman hediyenin parasal değeri olabilir.

Bu hikayeden alınacak ders, bazı şeylerin paha biçilemez olduğudur, ancak onlara diğerlerinden daha fazla değer verdiğimizde bu niteliği kazanan başka şeyler de vardır. Bir şeyin değeri ona içkin değildir veya bir nesne olarak doğası gereği taşa konmaz; bir şeyin bizim için ne anlama geldiğine dair inançlarımız tarafından yaratılır.

  • Aynı şey diğer durumlar için de geçerlidir.

Hiç bir spor yorumcusunun, bir oyuncunun evinde koşmasının paha biçilemez olduğunu söylediğini duydunuz mu? Bu, oyuncunun ev sahibi koşusunun hiçbir değeri olmadığı anlamına gelir, ancak aynı zamanda herhangi bir parasal değeri de olmadığı anlamına gelir!

Paha biçilmezin ne anlama geldiğine dair herkesin farklı bir yorumu vardır.

“Paha biçilemez” öznel bir terimdir. Farklı insanlar için farklı şeyler ifade eder. Bir şeyin fiyatı sabit bir değerle belirlenemez ve “paha biçilemez” de bir istisna değildir. Bazı insanlar için paha biçilmez araçlar, herhangi bir miktardaki paranın satın alabileceğinden daha değerlidir; diğerleri için ise, söz konusu nesnenin parasal değeri olmadığı için değerlenemeyeceği anlamına gelir; yine de diğerleri bu kelimeyi bir öğeyi para cinsinden ifade edemediklerini ifade etmenin bir yolu olarak kullanırlar.

Sonuç olarak, bu kelimesinin farklı insanlar için farklı anlamları olduğunu düşünüyorum.

Uzmanyazar.NET

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu