Sağlık

Siğil Nedir? Siğil Nasıl Geçer?

Siğil nedir? Siğil Nasıl Geçer?

Siğiller, tabandan yüze kadar vücudun herhangi bir yerinde oluşabilen iyi huylu tümörlerdir. Siğiller, siğillerle temas yoluyla yayılabileceği gibi kendi kendilerine de yayılabilirler. Birçok farklı siğil türü vardır. Gelin bunu birlikte detaylı olarak inceleyelim.

Siğil nedir? Siğil Nasıl Geçer?

Siğil, cildin dış katmanlarında oluşan iyi huylu bir tümördür.

Siğiller bir virüsten kaynaklanır. Yaygındır ve en sık el ve ayaklarda görülürler, ancak vücudunuzun başka yerlerinde de bulunabilirler. Siğiller bulaşıcıdır, bu nedenle bir kez bulaşırsanız, yalnızca birlikte yaşadığınız bir şey olmadığını bilmek önemlidir; zamanla dönebilirler.

Siğiller bulundukları yere göre renk ve boyut olarak farklılık gösterebilir.

Siğiller bulundukları yere göre renk ve boyut olarak farklılık gösterebilir. Derinin derinliklerine kök salmış olabilirler veya cildinizin yüzeyinde bulunabilirler.

Ayrıca ellerinizde, ayaklarınızda, bacaklarınızda ve vücudun diğer kısımlarında da bulunabilirler. Siğil, virüs cilde küçük kesikler veya gözenekler yoluyla girdiğinde ortaya çıkan bir büyümedir. Büyümeler, virüslerin neden olduğu karnabahar benzeri nodüllere benziyor ve bunların hızla büyümesine ve yaklaşık 1/4 inç çapında küçük karnabahar şeklinde bir kütleye benziyor. Siğiller ağrıya neden olmazlar, ancak bazen insanları rahatsız edebilirler çünkü normal cilt dokusundan farklı hissederler veya ayaklarınızı veya ellerinizi vücutlarında bu olağandışı büyümeyi fark edecek kadar sık gören başkalarına çirkin görünürler!

Çok zararlı olmasa da bazen ağrıya neden olabilir veya kişi için estetik olarak kabul edilemez olabilir.

Çok zararlı olmasa da bazen ağrıya neden olabilir veya kişi için estetik olarak kabul edilemez olabilir. Bulaşıcı değildir ve lazer tedavisi, dondurma veya ameliyat gibi tıbbi tedavilerle ortadan kaldırılabilir.

Birçok farklı siğil türü vardır. Peki bu türler nelerdir? Siğil nasıl yayılır? Semptomlar neler?

Birçok farklı siğil türü vardır. Peki bu türler nelerdir? Siğil nasıl yayılır? Semptomlar neler? Gelin bu soruları birlikte inceleyelim.

Siğiller, enfekte bir kişiyle doğrudan veya dolaylı temas yoluyla bir kişiden diğerine bulaşabilir. Ayrıca, örneğin sırasıyla elinizde veya ayağınızda bir siğile dokunduktan sonra ellerinizi yüzünüze dokunmak gibi, vücudun bir bölümünden diğerine ve bunun tersi de yayılabilirler.

Çocuklarda yetişkinlere göre daha sık görülen siğiller, siğiller ile temas yoluyla kişiden kişiye bulaşabilir.

Çocuklarda yetişkinlere göre daha sık görülen siğiller, siğiller ile temas yoluyla kişiden kişiye bulaşabilir.

Siğiller, cildi enfekte eden yaygın bir virüs olan insan papilloma virüsünden (HPV) kaynaklanır. Araştırmalar, belirli HPV türlerinin genital siğillere, diğer HPV türlerinin ise el ve ayaklarda yaygın siğillere neden olduğunu göstermektedir. Bazı insanlar sadece bir kez siğil geliştirse de, diğerlerinde uzun yıllar boyunca birden fazla siğil olabilir.

Çocuklarda yetişkinlere göre daha sık görülen siğiller, siğiller ile temas yoluyla kişiden kişiye bulaşabilir. Bu enfeksiyonun yaygın havlu ve çorap kullanımı ile bulaştığını görmek mümkündür. Fiziksel temasın yanı sıra siğili olan birinin kullandığı nesnelere dokunarak da siğil kapabilirsiniz.

Uzmanyazar.NET

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu