Sağlık

Siyah noktalar nasıl geçer

Siyah noktalar nasıl geçer, Siyah noktalardan, beyaz noktalardan ve sivilcelerden kurtulmak zor olabilir, ancak imkansız değiller. İşte yüzünüzdeki o siyah noktaları nasıl çıkaracağınızı sizler için kaleme aldık.

Siyah noktalar nasıl geçer : Yüzünüzü sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez yıkayın.

Yüzünüzü yıkarken ılık su kullanın. Ardından cildinize hafif bir temizleyici uygulayın ve soğuk suyla durulayın. Gözenekleri kapatmak için tekrar soğuk suyla durulayın ve temiz bir havluyla kurulayın.

Yüzünüzü nazikçe kurulayın.

Yüz havlusu bunun için kullanılacak en kötü şeydir. Bir havlunun sert dokusu sadece cildinizi tahriş eder ve noktaları daha da kötüleştirir. Bunun yerine yüzünüzü yumuşak bir bez veya peçeteyle nazikçe kurulayın.

Herhangi bir cilt bakım ürünü uygulamadan önce ellerinizi yıkayın.

Ellerinizi yıkamak siyah noktaları önlemenin ilk adımıdır. Ellerinizi, özellikle banyoyu kullandıktan sonra ve yemek yemeden önce günde en az 20 kez su ve sabun veya antibakteriyel el dezenfektanı ile yıkayın. Kesik veya açık yara varsa ellerinizi yıkamanız da önemlidir. Çünkü bunlar bakterilerin cildinize girmesini ve sivilcelere neden olmasını kolaylaştırır. Suya erişemiyorsanız, en az %60 alkol içeren bir el dezenfektanı kullanın. Bu, cildinizdeki mikropların çoğunu öldürür (hepsini değil).

Yüzünüze bir temizleyici uygulayın.

Artık siyah noktaları nasıl tanımlayacağınızı bildiğinize göre, onlardan kurtulmanın en iyi yolunu öğrenmenin zamanı geldi. İlk adım, ne tür bir cilde sahip olduğunuzu bilmek ve cilt tipinize uygun bir temizleyici kullanmaktır. Temizleyiciyi uygulamanın iki yolu vardır: pamuk topları veya el bezleri kullanmak.

Bir top pamul kullanırken, doğrudan siyah noktanın üzerine uygulayın (bu yöntem dağınık olabilir). Ardından siyah noktayı tamamen kaybolana kadar dairesel hareketlerle nazikçe ovalayın. Bir bez ile uygularken, bezi ılık suyla ıslatın ve yüzünüzdeki ve boyun bölgenizdeki tüm kiri bu bölgelerdeki tüm siyah noktalar giderilene kadar nazikçe silin.

Haftada bir peeling fırçası veya bezle pul pul dökün.

  • Haftada bir kez nazik bir eksfoliyatör kullanın. Örneğin, ölü deri hücrelerini yüzünüzden nazikçe çıkarmak için peeling fırçası veya el bezi kullanabilirsiniz, bu da siyah noktaların oluşmasını önlemeye yardımcı olur.
  • Kuru cildiniz varsa günlük bir eksfoliyatör kullanın. Kuru cilt pul pul ve pul pul olabilir, ancak düzenli olarak peeling peelingi kullanmak dokuyu pürüzsüzleştirmeye yardımcı olur ve tahrişe neden olmadan cildinizin sağlıklı görünmesini sağlar.
  • Yağlı cildiniz varsa, her gün bir eksfoliyatör kullanın. Yağlı ciltler, gözenekleri tıkayabilecek ve sivilcelere neden olabilecek sert ovmalardan uzak durmalıdır; Bunun yerine gözeneklerdeki yağ üretimini düzenlemeye yardımcı olurken aynı zamanda epidermisin (cilt) yüzeyindeki aşırı sebum birikimini ortadan kaldırmaya yardımcı olması için salisilik asit veya glikolik asit içeren nazik temizleyicileri tercih edin.

Siyah noktalar nasıl geçer : Her gün nemlendirin.

Siyah noktalardan kurtulmanın en iyi yollarından biri cildinizi her gün nemlendirmektir. Nemlendirici, cildinizi nemli ve yumuşak tutar, bu da genel olarak daha sağlıklı görünmesine yardımcı olabilir. Cildinizin genç görünmesini istiyorsanız, nemlendirme de bunu yapmanıza yardımcı olacaktır.

Nemlendirme, yüzünüzü yıkadıktan sonra günlük bir yüz nemlendiricisi veya losyonu kullanmak kadar basit olabilir. Vücut losyonlarını siyah noktaların olduğu herhangi bir alanda da kullanabilirsiniz (elleriniz gibi), ancak bazı vücut losyonlarının yüzde kullanım için tasarlanmayabileceğini unutmayın, bu nedenle bu amaçla bir tane satın almadan önce etiketi kontrol edin!

Siyah noktalar nasıl geçer : Her gün bir kil maskesi uygulayın.

Kil maskesi, gözeneklerinizin derinliklerindeki kirleri çıkardığı ve cildi sıkılaştırdığı için sivilceleri temizlemenin basit ve etkili bir yoludur. En iyi sonuçlar için, cilt tipinize özel ve akneyi temizlemeye yardımcı olan bileşenler içeren bir kil maskesi seçin; bunlar arasında kükürt, çay ağacı yağı veya kaolin gibi killer bulunabilir.

Maskeler tamamen kuruduklarında kurumaya eğilimli olduklarından (ve 10-20 dakika bekletilmeleri gerekir), ardından yüzünüzü daha fazla tahriş etmemek için nazik bir temizleyici ile devam etmek isteyeceksiniz.

Sivilceleriniz veya gitmeyen büyük şişlikleriniz varsa, gece boyunca leke tedavisi kullanın.

Ara sıra bir sivilce veya büyük bir şişlik varsa ve gitmeyecekse, benzoil peroksit içeren bir leke tedavisi yardımcı olabilir.

Akşamları etkilenen bölgeye uygulayın ve gece boyunca bırakın. Sabah ılık suyla durulayın, ardından siyah noktalarınız gidene kadar iki haftaya kadar gerektiği kadar tekrarlayın.

Cildinizi güneşten koruyun!

Özellikle akne için retinoidler veya cildi güneş ışığına karşı daha hassas hale getirebilecek benzoil peroksit içeren nemlendiriciler kullanıyorsanız, cildinizi güneşten koruyun.

Güneş, cilt kanserinin önde gelen nedeni ve erken yaşlanmanın 1 numaralı nedenidir. Bulutlu günlerde bile UVA ve UVB ışınlarına karşı koruma sağlayan geniş spektrumlu bir güneş kremi kullanmanızı öneririm. Güneş kremi dışarı çıkmadan 20 dakika önce sürülmeli ve aşırı yüzüyorsa veya terliyorsa 2 saatte bir tekrar uygulanmalıdır. Uzun bir araba yolculuğu yapıyorsanız (30 dakikadan fazla), gün boyunca sürekli olarak daha fazla güneş kremi uygulamak zorunda kalmadan kendinizi bir kerede çok fazla maruz kalmaktan korumak için yanınızda bir şemsiye getirin!

Birkaç yaşam tarzı değişikliği yaparak yüzlerinizdeki siyah noktalardan kurtulabilirsiniz.

Siyah noktalar nasıl geçer?

  • Birkaç yaşam tarzı değişikliği yaparak yüzünüzdeki siyah noktalardan kurtulabilirsiniz.
  • Günlük yıkama, siyah noktaları gidermenin ilk adımıdır. Yüzünüzü günde iki kez yıkamak önemlidir: sabah bir kez ve gece yatmadan önce. Hassas ciltler için formüle edilmiş nazik bir temizleyici kullandığınızdan emin olun. Bu, mevcut lekeleri daha da kötüleştirebilecek tahrişi azaltmaya yardımcı olacaktır.
  • Yüzünüzü yıkadıktan sonra temiz bir havluyla kurulayın; ovalamayın veya çizmeyin! Bu, ilk etapta siyah noktaların oluşmasını önleyecektir. Geceleri makyajı yıkarken cildinizde zaten siyah noktalar varsa, bunları tonere batırılmış bir pamukla (ovalamak yerine) nazikçe silin.
  • Nemlendirici veya göz kremi gibi cilt bakım ürünlerini uygulamadan önce ellerinizi yıkamanız gerekmektedir. Gözeneklerin vücudumuzun başka yerlerine göre daha açık olduğu bölgelerde (göz çevresi gibi) enfeksiyona yol açabilecek mikropları ortadan kaldırmaktadır.

Önemli Not:

Bu makalenin yüzünüzdeki siyah noktalardan kurtulmanın en iyi yolunu (Siyah noktalar nasıl geçer) bulmanıza yardımcı olduğunu umuyoruz. Daha önce de belirttiğimiz gibi, bu lezyonları seçmemek önemlidir çünkü uygun şekilde tedavi edilmezlerse enfekte olabilirler ve yayılabilirler. Siyah noktaların veya batık tüylerin nasıl tedavi edileceğine dair başka sorularınız varsa, lütfen bir dermatolog ile iletişime geçiniz!

Uzmanyazar.NET

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu