Sağlık
Trend

Soğuk algınlığı belirtileri nelerdir?

Giriş

Soğuk algınlığı belirtileri bir virüsün neden olduğu bir hastalıktır. Genellikle burnunuzu etkiler ancak boğaz ağrısı, öksürme, hapşırma ve baş ağrısı gibi semptomlara da yol açabilir. Çoğu soğuk algınlığı boğaz ağrısı, öksürük, havasızlık ve hapşırma ile başlar. Bu semptomlar, soğuğa neden olan virüse maruz kaldıktan yaklaşık 2-3 gün sonra ortaya çıkar.

Başka belirtileriniz de olabilir. Örneğin, kendinizi yorgun hissedebilir veya gözleriniz sulanabilir veya ateşiniz olabilir (sıcaklık 100 derecenin üzerinde).

Soğuk algınlığı çocuklarda yaygındır, ancak yetişkinlerde daha az görülür. İnsanların birlikte daha fazla zaman geçirdikleri kış aylarında en yaygın olanlarıdır. Çoğu insan, yetişkinliğe erişmeden önce birkaç farklı virüsle enfekte olur, çünkü bu virüslere karşı bağışıklık oluşturmak için tekrar tekrar maruz kalmak gerekir.”

Soğuk algınlığı belirtileri Boğaz ağrısı

Boğaz ağrısı, soğuk algınlığının yaygın bir belirtisidir ve buna bu hastalığa neden olan virüs neden olur. Boğaz ağrısı, soğuk algınlığı belirtisi olabilir.

Boğaz ağrınız varsa, öksürme ve hapşırma gibi başka soğuk algınlığı semptomlarınız da olabilir. Bununla birlikte, öksürüğünüze veya hapşırmanıza başka belirtiler (baş ağrısı gibi) eşlik etmiyorsa, alerji veya astım gibi başka bir şey olabilir.

Belirtilerinizin hafif bir soğuk algınlığı vakasından daha ciddi olduğunu düşünüyorsanız, tedavi için doktorunuzu görmek her zaman en iyisidir.

Soğuk algınlığı belirtileri Öksürme

Öksürük, vücudun mukusu temizleme yollarından biridir. Soğuk algınlığının yanı sıra grip, astım ve bronşit gibi diğer solunum yolu hastalıklarının bir belirtisidir. Başka bir semptom olmadan öksürüyorsanız, boğazınızdaki bir gıdıklamadan veya yatak odanızın duvarlarını boyarken duman soluma veya hatta toz gibi başka bir şeyden olabilir.

Şiddetli öksürüğün yanı sıra ateşiniz varsa, bu zatürreyi gösterebilir ve acil tıbbi müdahale gerektirir!

Soğuk algınlığı belirtileri Burun Tıkanıklığı

Tıkanıklık, burun pasajlarında sıvı birikmesidir. Nezle olduğunuzda biraz tıkanıklık olması normaldir. Ancak iki veya üç gün sonra kendinizi daha iyi hissetmiyorsanız, doktorunuzu görme vaktiniz gelmiş demektir.

Burnunuz tıkalıysa, bunun nedeni genellikle mukusun birikmesi ve havanın burnunuzdan geçmesini engellemesidir. Vücudun bağışıklık sistemi, soğuk algınlığı ve grip virüslerine neden olanlar gibi mikroplarla savaşmak için mukus üretir. Mukus ayrıca onları yakalamaya yardımcı olur, böylece öksürerek veya burnunuzu silerek vücuttan atılabilirler.

Reçetesiz satılan dekonjestanlarla (ve diğer ilaçlarla değil) tıkanıklık semptomlarımdan kurtulduğumda, daha sonra sinüs enfeksiyonu geçirme olasılığım daha düşük.”

Soğuk algınlığı belirtileri Hapşırma

Hapşırma, vücudunuzun mukustan kurtulmaya çalıştığının bir işaretidir, bu yüzden bu iyi bir şeydir.

Hapşırmanın en yaygın nedeni burun, sinüsler ve boğazda soğuk algınlığı veya grip virüsü enfeksiyonu veya polen, ev tozu akarları ve hayvan tüyüne (küçük deri parçaları) karşı alerjik reaksiyonlardır. Burun pasajlarınızdaki mikropları üfleyerek temizlemeye çalıştığınız için tekrar tekrar hapşırabilirsiniz.

Yorgunluk / Tükenmişlik

İnsanların soğuk mevsimde yaptığı en büyük hatalardan biri kendilerini çok fazla zorlamak. Yeterince egzersiz yapmak ve sorumluluklarınızı yerine getirmek önemli olsa da, dinlenmeye ve kendinize bakmaya da odaklanmalısınız. Bu, yardımcı olabilirseniz alkol, kafein veya sigara içmemek anlamına gelir; şekerlemeler (veya genel olarak uyumak); spor salonunda aşırı efor; içinde psödoefedrin bulunan Claritin veya Sudafed gibi ilaçlar almak; soğuk duşlar; veya buzlu suda banyo yapmak.

Sulu gözler

Yaygın bir semptom olarak, sulu gözlere alerji, soğuk algınlığı veya grip neden olabilir. Ayrıca tıkalı bir gözyaşı kanalı veya sinüs enfeksiyonundan da kaynaklanabilir.

Mayo Clinic’e göre, alerji nedeniyle sulu gözlere sahip olmak, diğer alerji mevsimlerinde gözlere sahip olmaya benzer. Tek fark, yılın bu zamanında daha fazla semptomunuz olabilir. Alerjilerle uğraşıyorsanız (veya daha da kötüsü: evinizde başka birinin alerjisi varsa), mevsim boyunca bir noktada sulu gözlere sahip olma ihtimaliniz yüksektir.

Ateş ve titreme

Ateş, bir hastalık değil, soğuk algınlığının bir belirtisidir. Rinovirüs veya soğuk algınlığına neden olan diğer virüslerden kaynaklanabilir.

Ateşe genellikle vücudunuzun kendini soğutma girişiminden kaynaklanan titreme eşlik eder. 38°C’nin üzerinde bir ateş, üç günden uzun sürerse veya dehidratasyon veya göğüs ağrısı ve nefes almada zorluk gibi diğer ciddi semptomlarla ortaya çıkarsa tehlikeli olabilir.

Çoğu soğuk algınlığı boğaz ağrısı, öksürük, havasızlık ve hapşırma ile başlar.

Soğuk algınlığının en yaygın belirtileri boğaz ağrısı, öksürük, tıkanıklık ve hapşırma ile başlar. Ayrıca yorgunluk, sulu gözler ve ateş veya titreme yaşayabilirsiniz.

Soğuk algınlığınızın olabileceğine dair diğer işaretler şunlardır:

Sonuç

Bu nedenle, kendinizi kötü hissettiğinizde, bir doktorla randevu almak yerine yerel eczanenize giderek zamandan ve paradan tasarruf edin. Unutmayın, sağlığınızla ilgili sorularınız varsa, her zaman önce doktorunuzu veya hemşire yardım hattınızı arayın.

 

Uzmanyazar.NET

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu