Teknoloji

Teknoloji Yazıları 2022

Teknoloji Yazıları

Geleceği hayal etmeye gelince, yeni teknolojileri hayal etmekten daha eğlenceli çok az şey var. Uçan arabalar ve robotlar olmasa bile, 2022 için bir sürü sözümüz var. İşte önümüzdeki yıl etki yaratabilecek, gelişmekte olan veya yeniden ortaya çıkan teknolojilerden sadece birkaçı:

Kendi fırlatma ekipmanını taşıyan bir uçak

Kendi fırlatma ekipmanını taşıyan yeni bir uçak geliştiriliyor. İlk kez bir uçak kendi fırlatma ekipmanını taşıyabiliyor ve bu, bu tür uçaklar için bir ilk.

Teknoloji Yazıları :Çalışması için pillere ihtiyaç duymayan yeni bir güneş paneli türü

Birincisi, organik malzemelerden, özellikle karbon ve indiyumdan yapılan organik güneş paneli. Bu malzemeler, esnek bir plastik levhaya uygulanan ve daha sonra depolama için yuvarlanan bir çözelti halinde karıştırılabilir. Rulo açıldığında güneşten enerji toplamak için istediğiniz şekilde veya alanda serilebilir. Beni heyecanlandıran ikinci teknoloji türü, fotosentez (bitkilerin güneş ışığını kullanılabilir enerjiye dönüştürme süreci) kullanarak elektrik üretmek için algler ve bitkiler gibi fotosentetik organizmaları kullanan biyo-güneş pilleridir. Bu, yakında doğanın gücünden yararlanabileceğimiz anlamına gelebilir!

Seralarda ürün ekebilen robotlar

Robotlar seralara ürün ekebilecek. Robot, seralara ekin ekebilecek.

Beyin aktivitesini izleyebilen çipler

Çipler beyne implante edilecek kadar küçüktür. İmplante edildiğinde, bu çipler beyin aktivitesini izleyebilir ve bilgileri, doktorunuz ve sizin için görüntüleyen bir cihaza gönderebilir. Bu teknoloji, travmatik beyin yaralanmaları veya sinir sistemlerinde başka tür hasarları olan kişiler için kullanılabilir.

Teknoloji Yazıları :Atmosferik suyun havadan üretilmesi için daha iyi bir yol

Atmosferik suyun havadan üretilmesi için daha iyi bir yol

Hepimizin bildiği gibi, atmosferik su dünyadaki en önemli kaynaklardan biridir. Gezegenimizin yüzeyinin %70’ini kaplar ve Dünya’daki normal hidrolojik döngülerin korunmasına yardımcı olur. Ancak verimli bir şekilde depolanamadığı veya kolay taşınamadığı için ihtiyaç duyulan her yerde üretilmesi gerekmektedir.

Bu yazıda, MIT (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü) mühendisleri tarafından geliştirilen havadaki atmosferik nemi çıkarmanın yeni bir yolunu keşfedeceğiz. Teknoloji, yalnızca 1 kilovat enerji kullanarak saatte 25 litreye kadar üretebilir; bu, bu sistemin kullandığından çok daha fazla enerji tüketen tuzdan arındırma tesisleri veya ters ozmoz membranları gibi mevcut yöntemlere göre önemli bir gelişmedir.

Bu yeni teknolojiler 2022’yi çığır açan bir yıl yapabilir.

Geleceğin nasıl görüneceği hakkında çok fazla konuşma var, ancak teknoloji uzmanları 2022’nin yeni teknoloji için çığır açan bir yıl olacağını tahmin ediyor. 2022’de şu anda imkansız veya pahalı olan şeyleri yapabilecek ve daha önce hayal bile edilemeyen hızlarda seyahat edebileceksiniz. Önümüzdeki beş yıl, sürücüsüz arabalardan bileğinizdeki yapay zeka arkadaşlarına kadar her şeyde büyük ilerlemeler görecek. Şimdiye kadar bu teknolojiler hakkında bildiklerimiz:

Kendi kendini süren arabalar bugün yollarda, ancak 2022’de çok daha gelişmiş ve sıradan olacaklar. Gerektiğinde yedekleme için hala insan sürücülerine sahip olacaklar. Ancak bu teknoloji tamamen geliştirilip uygulandıktan sonra bu kadar sık gerekmeyecek.*

Geleceğin her zaman değiştiğini biliyoruz, ancak umarız bu liste size gelecek hakkında bir fikir vermiştir. 2022’de hayatımızı değiştirecek pek çok heyecan verici yeni teknoloji var.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu