Gündem

Türkiyede Gezilecek Yerler

Türkiyede Gezilecek Yerler

Türkiye dünyanın en güzel ülkelerinden biri ve aynı zamanda tüm kalabalıklardan uzaklaşmak istiyorsanız ziyaret etmek için harika bir yer. Türkiye’yi ziyaret etmediyseniz bu yerler listesi size bu muhteşem ülkeyi ziyaret ederken neler yapabileceğiniz konusunda fikir verecektir.

Kapadokya

kapadokya

Kapadokya, Türkiye’nin İç Anadolu bölgesinde etkileyici bir bölgedir. Peribacaları, yeraltı şehirleri, mağara kiliseleri ve kayaya oyulmuş kiliseleri ile UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndedir.

Bölge, tüf ve bazaltik lav akıntılarından oluşan tepeler oluşturan volkanik püskürmelerden oluşmuştur. Manzara, bugün görülen fantastik şekilleri üreten milyonlarca yıl boyunca erozyonla şekillendi.

Efes Antik Kenti

efes-antik-kenti

Efes Antik Kenti , Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Güzel olmasının yanı sıra tarih ve kültürle dolu. Efes Antik Kenti bir zamanlar bir Yunan şehriydi ama şimdi antik bir şehir, yani binlerce yıldır var!

Efes antik dünyanın yedi harikasından birinin eviydi. Artemis Tapınağı! Birçok insan bu tapınağı çok ünlü ve güzel olduğu için ziyaret etmek istiyor.

Pamukkale

pamukkale2

Pamukkale, Türkiye’de doğal bir kaplıcadır. Aynı zamanda, binlerce yıl boyunca bölgenin kireçtaşı kayalıklarından aşağı akan mineral bakımından zengin suların oluşturduğu, temelde dev kalsit basamakları olan traverten teraslara da ev sahipliği yapmaktadır. Efes antik kentinin yanı sıra Aspendos ve Antalya antik kentleri de yakındadır. Pamukkale’yi gezdikten sonra ziyaret edebileceğiniz bir diğer popüler şehir ise Trabzon!

Sultan Ahmet Camii

sultan ahmet camii

Sultan Ahmet Camii stanbul’da popüler bir turistik mekandır. 16. yüzyılda inşa edilmiş ve şu anda Türkiye’nin en ünlü camisidir. Her biri büyük beyaz bir kubbe ile örtülen altı minaresi vardır. Duvarlarında ve avlusunda adını belirten mavi kiremitler, çatısında ise kırmızı kiremitler yer alıyor.

Türkiye’yi ziyaret etmek için herhangi bir güzergahın önemli bir parçası olan şehir tatiliniz veya gemi tatiliniz sırasında ziyaret etmek için İstanbul’un en iyi yerlerinden biri olarak kabul edilir.

Istanbul Boğaz Gezisi

istanbul boğaz turu

  • Boğaz, Karadeniz ile Akdeniz’i birbirine bağlayan bir boğazdır.
  • Bu iki boğaz arasındaki tek deniz geçididir.

Kos İtalyan Şapeli

sistine-sapeli

Bu şapel, 11. yüzyılda İtalyan tüccarlar ve tüccarlar tarafından Kos adasında inşa edilmiştir. Bu dönemde etkilerini genişlettikleri için Yunanistan’daki İtalyan toplulukları tarafından dikilen birçok şapelden biri, ancak bugün hala kullanımda olan iki şapelden biri. Bina, yuvarlak kemerleri ve beşik tonozlu tavanı ile Romanesk tarzın en iyi örneğidir. Orijinal şapelin üç yan nefli bir nefi vardı, ancak bugün sadece ikisi hayatta kaldı.  Kuzey koridor MS 1322’de (MS) bir depremde yıkıldı ve arkasında orijinal yapısından yalnızca sütunlar kaldı. Aslında bu sütunlar o kadar eski ki, bazıları onların Hıristiyanlığın kendisinden bile önce geldiğine inanıyor! MS 1300 (MS) civarında çok daha fazla harabeye dönüşen başka bir depremden geriye kalanların çoğunu yok eden bir depremin ardından yüzyıllardır tonlarca moloz altında gömülü olmalarına rağmen ayakta duruyorlar.

 

Gökçeada’nın ilkel evleri

gökçeada evleri

Gökçeada adası, Ege Denizi’nde bir Türk adasıdır. En ünlü cazibesi, yamaçlara oyulmuş ve kayaya inşa edilmiş ilkel evleridir. İlkel evler, 1930’larda terk edilmeden önce yüzlerce yıl konut olarak kullanıldı. Bugün, bu eşsiz mimari özellikleri keşfetmek isteyen ziyaretçilere açıktır. Gökçeadayı gitmenizi şiddetle öneriyoruz. Gerçekten çok güzel bir şehir. Rahatça gezip dolaşabileceğiniz özgür bir şehir.

 

Troya Tarihî Millî Parkı

truva-ati-troya-ati

Truva, Türkiye’nin batısında yer alan UNESCO Dünya Mirası listesindedir. Antik Yunanlıların şehri ve Homeros’un “İlyada”sının yeri olduğu için Avrupa’nın en önemli arkeolojik alanlarından biri olarak kabul edilir. Yer 1870 yılında Heinrich Schliemann tarafından keşfedildi ve o zamandan beri arkeologlar binlerce yıl öncesine ait eserler ortaya çıkarıyorlar. Bu, Türkiye’deki veya dünyanın başka yerlerindeki diğer tarihi yerler ile karşılaştırıldığında çok fazla görünmeyebilir, ancak kazı başlamadan önce nasıl olduğunu düşündüğünüzde (alan toprakla kaplıydı) oldukça inanılmaz hale geliyor!

Erdek

erdek

Karadeniz, plaj severler, tüplü dalgıçlar ve Türkiye’nin zengin kültürünü yaşamak isteyenler için en popüler destinasyonlardan biridir. Türkçe karşılığı “kaz gölü” olan Erdeğeğe Adası, Karadeniz’de herkese bir şeyler sunan bir adadır.

Erdek Gaze Adası eski çağlardan beri çeşitli uygarlıkların yerleşim yeri olmuştur. Bölge daha sonra Bizanslı keşişler tarafından iskan edilmiş ve eski uygarlıklardan kalan kalıntıların üzerine manastırlar inşa etmiş ve bunlara John Chrysostomos (Aziz John Chrystom) ve bugün hala Ortodoks Hıristiyanlar tarafından yaz aylarında kullanılan George Manastırı gibi azizlerin adlarını vermiştir.

Gaziantep uluslararası fıstık festivali

fıstık festivali

Gaziantep, Türkiye’nin güneydoğusunda “dünyanın fıstık başkenti” olarak bilinen bir şehirdir. Şehir, her yıl Kasım ve Aralık aylarında yerel mutfak ve kültüre odaklanan Fıstık Festivali’ne ev sahipliği yapıyor. Baklava, kebap gibi fıstıkla yapılan geleneksel yemeklerin satıldığı yemek tezgahlarının yanı sıra Gaziantepli müzisyen ve dansçıların gösterileri de yer alıyor.

Festival, Gaziantep’in merkez parkında gerçekleşiyor. Lezzetli ikramların tadına bakmadan önce veya sonra takılmak için harika bir yer!

Türkiye seyahatinizin tadını çıkarın

Türkiyede Gezilecek Yerler isimli makalemizde sizlere gezilecek bir kaç yerden bahsettik. Türkiye arkadaşlarınız ve ailenizle ziyaret etmek için harika bir yerdir. Ülkede ziyaret edebileceğiniz ve keyfini çıkarabileceğiniz birçok güzel yer var. Türkiye güzel bir ülke, neden oraya gitmiyorsunuz? Tatile gitmeyi planlıyorsanız, o zaman Türkiye’yi ziyaret etmenizi öneririm çünkü burası dünyanın en iyi yerlerinden biri.

Türkiye’de gezilecek o kadar çok yer var ki hepsini görmeniz bir ömür sürer. Muazzam bir tarihe, güzel manzaralara ve kültürlerini ve geleneklerini sergilemekten mutluluk duyan dost canlısı insanlara sahip harika bir ülke. Umarım bu makale bir sonraki seyahatiniz için size biraz ilham vermiştir!

Uzmanyazar.NET

Türkiyede Gezilecek Yerler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu