Sosyal Medya

Twitch nedir ve nasıl kullanılır? Twitch ne demek?

Twitch nedir ve nasıl kullanılır?

Hiç birini video oyunları oynarken izleyip, “Bu nasıl olurdu acaba?” diye düşündünüz mü? Twitch, oyuncuların sadece herhangi bir oyun değil, diğer oyuncuların video oyunları oynamasını izleyebileceği, oyunculara yönelik bir canlı yayın platformudur. Twitch’teki en popüler oyunlar League of Legends, Fortnite, Apex Legends ve Counterstrike: Global Offensive oyunlarıdır. Hiç video oyunu oynamayanların bu yayınları izleyerek onları öğrenmesini izlemek de eğlenceli!

Dışarıda aynı anda izlemesi hem eğlenceli hem de eğitici bir oyun dünyası var!

Gördüğünüz gibi, aynı anda izlemesi hem eğlenceli hem de eğitici bir oyun dünyası var. Sadece eğlenceli değil, aynı zamanda çok eğitici de olabilir. Oyunlar genellikle gerçek dünyadaki olaylara veya insanlara dayanır ve yeni kültürler ve fikirler hakkında da bilgi edinmenizi sağlar!

Twitch Nedir Nasıl Kullanılır?

Twitch, diğer oyuncuların oynamasını izleyebileceğiniz bir video oyunu akış platformudur.

  • Twitch, diğer oyuncuların oynamasını izleyebileceğiniz bir video oyunu akış platformudur.
  • Twitch, oyuncular için canlı bir video akışı platformudur.
  • Twitch, diğer oyuncuların oynamasını izleyebileceğiniz bir video oyunu akış hizmetidir.

Twitch, bilgisayarlarda ve mobil cihazlarda görüntülenebilir.

Twitch’i bir bilgisayarda, iPhone ve iPad‘de, Android telefon veya tablette, Amazon Fire TV cihazında, Chromecast‘te (bir Google cihazı) veya bir Roku’da izleyebilirsiniz.

  • Bilgisayarınızda Twitch izlemek istiyorsanız:
  • twitch.tv/ adresine gidin
  • Ekranın sağ üst köşesindeki dişli çark simgesini tıklayın ve beliren açılır menüden “Ayarlar”ı seçin. Bu, hesapla ilgili çeşitli seçenekler içeren yeni bir sayfa açacaktır. Bu sayfanın altında kalın metinle “Vitrin” görene kadar aşağı kaydırın; bir kez daha tıklayın, böylece “Canlı Ayarlar” etiketli başka bir bağlantının üzerinde daha küçük bir metin haline gelir (sıradan gideceğimiz yer burasıdır).

Twitch’i hesap oluşturmadan izleyebilirsiniz, ancak herhangi bir şekilde konuşmak veya sohbete katılmak istiyorsanız bir kullanıcı adı ile kayıt olmanız gerekir.

Twitch‘i hesap olmadan da izleyebilirsiniz, ancak herhangi bir şekilde konuşmak veya sohbete katılmak istiyorsanız, bir kullanıcı adı ile kayıt olmanız gerekir.

Gerçek adınızla aynı olan bir kullanıcı adı kullanabilirsiniz.

Kullanıcı adınız olarak “Robert” veya “Bob” yerine “Bobby” gibi bir takma ad kullanabilirsiniz.

Ayrıca, tamamen yeni bir isim oluşturmayı ve sitede kendiniz için talep etmeyi seçebilirsiniz.

Twitch’i web siteleri aracılığıyla bir bilgisayarda izleyebilir veya uygulamalarını iOS, Android veya Amazon Fire TV’den indirebilirsiniz.

Twitch Hakkıda Bilgiler

Başlamak için Twitch’i web siteleri aracılığıyla bir bilgisayarda izleyebilir veya uygulamalarını iOS, Android veya Amazon Fire TV’den indirebilirsiniz. Twitch’i Roku veya Apple TV gibi bir akış cihazıyla TV’nizde de izleyebilirsiniz. Mümkün olan en iyi deneyimi istiyorsanız, hızlı bir internet bağlantısı (10 Mbps+) kullandığınızdan emin olun ve ayarlarınızda 720p kalitesini seçin.

Canlı video akışı sizin için yeterli değilse, aynı zamanda görüntüleyebileceğiniz geçmiş yayınların bir arşivi de mevcuttur! Anahtar kelimeye göre arama yapabilirsiniz, böylece birisi yayını sırasında yayınlanmış olan ilginç bir şeyden bahsederse, tek yapmaları gereken onu aramak ve istedikleri zaman görüntülemektir!

Twitch Nasıl Kuruldu? Twitch nedir ?

Sonunda Twitch bir canlı yayın hizmeti olarak başlayan Justin.tv’nin bir yan ürünü olarak oluşturuldu.

Orijinal web sitesi Justin.tv, 2007 yılında Justin Kan ve Emmett Shear tarafından Kan’ın hayatının 24 saat video akışının izlenebileceği bir yer olarak oluşturuldu. Konsept oradan büyüdü: site, kullanıcıların oyun içeriği de dahil olmak üzere istediklerini yayınlamalarına izin vermeye başladı. Bu oyunculardan biri, Chris “Bajheera” Brown ve Danny “Stripin” Pudiak gibi diğer oyuncularla birlikte Twitch topluluğunun ilk üyeleri arasında yer alan Michael “Husky” Murnan’dı.

2011 yılında Twitch, Justin.tv’yi 100 milyon dolar değerinde ek hisse senedi opsiyonları ile birlikte 970 milyon dolar nakit karşılığında satın alarak Amazon çatısı altında kendi varlığı haline geldi (1). 2014’te Amazon, her ikisi de Curse Inc’e ait olan Gamepedia wiki siteleri ve MMO-Champion haber blogları gibi diğer şeylerin yanı sıra Curse Gaming’i de içeren Curse Inc.’i satın aldı.

Twitch Nedir ve Neler Yapılabiliyor?

Twitch’te kendi kanalınıza yayın yapabilir ve bunu yaparak para kazanabilirsiniz. İzleyiciler kanalınıza aylık 5 ABD doları abone olabilir ve ifadeler ve duyurular gibi özel avantajlar elde edebilirler. Ayrıca, reklamsız olarak izleyebilirler, bu da sizin için daha fazla gelir anlamına gelir.

Akış yaparak, içerik oluşturarak, ürün satarak ve abonelik satarak Twitch’te para kazanabilirsiniz. İşte yayıncıların nasıl para kazandığına dair bazı örnekler:

  • Aylık 1.000 ABD doları bütçesi olan popüler bir yayıncı, gelir elde etmek için reklamları kullanır. Ayrıca Twitch kanalı aracılığıyla web sitesi ve oyun içi öğeler üzerinden oyunlar satıyor.
  • Ayda 5.000 ABD doları bütçeye sahip popüler bir yayıncı, reklamları kullanır ve bağlı kuruluş bağlantıları ve Twitch kanalı aracılığıyla oyun içi öğeler aracılığıyla web sitesi dışında oyunlar satar.

Ortalama bir yayıncının, uyanık oldukları saatlerde (uyku hariç) toplam yaklaşık iki saat boyunca her gün oturum başına ortalama 15 dakika izleyen ayda 1 milyon izleyicisi vardır. Bu, haftada yaklaşık 3 milyon görüntüleme ürettiği anlamına gelir! Müşterinizin reklamları için 0,15 USD BGBM alıyorsanız bu, 6 milyon reklam gösterimine eşittir (bin gösterim başına maliyet). Yayınladığınız reklamların türüne bağlı olarak, bu, izleyici başına 3 ila 15 ABD doları arasında herhangi bir yere eşdeğer olabilir!

Twitch’te En Popüler Oyunlar

Muhtemelen Twitch’teki birçok büyük oyuncuya aşinasınızdır. Yine de, oldukları kadar popüler olduklarını bilmiyor olabilirsiniz. Binlerce izleyici alan bazı oyunlar ve 100’ü (veya sıfırı) bile kırmayan oyunlar var.

En popüler oyunlar (ve izleyiciler tarafından en çok izlenenler) League of Legends, Fortnite, Apex Legends, Hearthstone, Overwatch ve Counterstrike.

Bu oyunlarda sadece bir gözlemciden daha fazlası olmak istiyorsanız oynamaya başlayın! İnsanların bu oyunları Twitch’te birlikte veya birbirlerine karşı oynadığı çevrimiçi topluluklara katılmak ücretsiz ve kolaydır.

Twitch‘te gerçekten izlenecek çok şey var ve diğer insanların hatalarından ders almanın harika bir yolu olabilir. İlk başta kulağa garip geldiğini biliyorum (diğer insanların video oyunları oynamasını izlemek) ama bunu bir süre yaptıktan sonra birçok faydasının olduğunu anlayacaksın!

Bir başkasının en sevdiğiniz oyunu oynamasını izlemek ve kendi başınıza oynarken yaptığınızdan daha iyisini yapıp yapamayacaklarını görmek eğlencelidir. Ayrıca, herkese hitap eden çok sayıda farklı yayın türü var. İster rekabetçi oyunlarla ilgileniyorlar, ister sadece en sevdikleri yayıncının tuhaflıklarıyla biraz gülmek istiyorlar!

Uzmanyazar.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu