Teknoloji

Yeni Teknolojiler 2022 Trendleri

Giriş

Yeni teknolojiler bu günlerde her yerde. Sadece birkaç on yıl önce, bir bilgisayara sahip olma fikri gülünçtü. On yıl kadar kısa bir süre önce bile, akıllı telefonlar çoğu insan için hala Star Trek’in dışındaydı. Ancak bugün, cebimize sığan ve dünyanın dört bir yanındaki arkadaşlarımıza ve ailemize çağrı yapabilen bilgisayarlarımız var. Teknolojik inovasyonun hızı baş döndürücü hızlarda artmaya devam ettikçe ve bu teknolojiler herkes için daha uygun fiyatlı ve erişilebilir hale geldikçe, önümüzdeki on yılın, daha önce gördüğümüz her şeyi çok aşan teknolojideki büyük gelişmelerle tanımlanacağı açık. 2022 ve sonrasında teknolojinin geleceğini şekillendireceğini tahmin ettiğim bu on trende göz atın.

Yeni teknolojilerin hızlı yükselişini göreceğiz

Yeni bir on yıl ve onunla birlikte yeni teknolojiler trendlerine uyum sağlama fırsatı geliyor. 2022 ve sonrasında teknolojinin birçok alanında hızlı bir büyüme göreceğiz. Mucitler ve yenilikçiler bugünün araçlarını kullanarak mümkün olanın sınırlarını zorlamaya devam ettikçe her gün yeni yenilikler icat edilecek.

Sonuçta bu sürpriz değil, insanlardan daha zeki makinelerle (akıllı telefonunuzu düşünün) birlikte çalıştığımız bir çağda sadece bir on yıldayız. Yaşama, çalışma ve iletişim kurma şeklimiz bu gelişmelerden zaten etkilendi, şimdi her şey daha da devrimsel hale gelmek üzere!

Yeni Teknolojiler Akıllı gözlükler

Akıllı gözlükler akıllı telefonlar ve dizüstü bilgisayarlar ile rekabet edecek

Akıllı gözlük pazarı önümüzdeki yıllarda önemli ölçüde büyümeye hazırlanıyor. 2022’de, tüm ABD’li yetişkinlerin %52’sinin haftada en az bir kez akıllı gözlük kullanması bekleniyor (2020’de %35’ten).

Bu cihazların yakında her yerde bulunabilmesi, e-posta okuma, arama yapma ve şu anda akıllı telefon veya dizüstü/masaüstü bilgisayarlar aracılığıyla yapılan sosyal medya platformlarına erişim gibi günlük görevler için onlara güvenen daha fazla insan göreceğimiz anlamına geliyor.

Aslında, bir çalışma, 2025 yılına kadar insanlar arasındaki tüm iletişimin %90’ından fazlasının sözlü veya yazılı olarak değil, bir tür görsel yardımla (yani sanal gerçeklik kulaklıkları) yapılacağını tahmin ediyor ve bu eğilim ancak oradan artacak!

Yeni Teknolojiler Robotlar ve dronlar

Robotlar ve dronlar insan kişisel asistanlarıyla buluşacak.

Robotik, dünyanın dört bir yanındaki robot şirketleri ve araştırma kurumlarının, yakında insanların robotlarla birlikte çalışmasına izin verebilecek teknolojilerde büyük ilerlemeler kaydettiği gelişen bir alandır. Bunun sonuçları çok büyüktür: her türlü endüstri için daha güvenli çalışma koşulları, üretimde daha düşük maliyetler, daha yüksek üretkenlik ve daha fazlası anlamına gelebilir. Ayrıca, insanlardan daha iyi bir doğrulukla programlanabilen makinelere daha fazla görev delege edildiğinden, daha fazla işin otomatikleştirilmesine neden olabilir. Robotik zaten milyarlarca dolarlık bir endüstri; Önümüzdeki on veya iki yılda büyümeye devam edeceğine şüphe yok!

Yeni Teknolojiler Yüz tanıma ve Ses asistanları

Yüz tanıma ve ses asistanları her eve ulaşacak.

Yüz tanıma ve sesli asistanları zaten kullanıyor olabilirsiniz. Evinizde Amazon Echo veya Google Home gibi akıllı bir hoparlör varsa, bunları ışıkları açmak ve evinizin etrafındaki diğer cihazları kontrol etmek için kullanmış olabilirsiniz. Bu teknolojiler yaygınlaştıkça kullanımları da genişleyecektir. Yüz tanıma teknolojisi, daha fazla cihaza entegre edilerek, dizüstü bilgisayar veya telefonda şifre girmek istemeyen kişiler için sorunsuz bir kullanıcı deneyimi sağlayacak. Sesli asistanların da hayatımızın daha önce mümkün olmayan yeni alanlarına girmeleri bekleniyor – örneğin, yakında arabalarda görünecekler ve sonunda Siri’nin yerine insanların nasıl konuştuğunu ve davrandıklarını öğretebilen bir AI sistemi ile değiştirebilecekler. zamanla (ve evet: süper akıllı robotlar geliyor).

Sanal ve artırılmış gerçeklik (VR)

Sanal ve artırılmış gerçeklik VR günlük hayatın bir parçası olacak.

Sanal ve artırılmış gerçeklik bir süredir var, ancak birçok insan hala bu teknolojilerin potansiyelini görmüyor. Ancak bu durum 2022 ve sonrasında değişmek üzere.

VR ve AR daha uygun fiyatlı hale gelecek: VR kulaklıkları şu anda pahalı, Oculus Rift 399 $ (artı vergi), Microsoft’un HoloLens’i ise 3,500 dolar. Ancak üretim maliyetleri düştükçe ve şirketler bunları daha düşük bir fiyat noktasında satmaya başladıkça, daha fazla insan bunları karşılayabilecek. Aslında, bazı analistler 2025 yılına kadar VR kasklarının her birinin 100 dolardan daha ucuza mal olacağını tahmin ediyor!

VR ve AR daha erişilebilir hale gelecek: Bugün VR veya AR kullanmak istiyorsanız, bir bilgisayar veya konsol gibi bazı ekstra ekipmanlara ihtiyacınız olacak ve özel donanıma (çoğu insanda olmayan) yüzlerce dolar harcamak istemiyorsanız. t), o zaman bu, her iki teknolojiye de başlamak için bir engel olabilir. Ancak çok yakında, herhangi bir kablo veya kablo gerektirmeyen tamamen kablosuz VR başlıklarına sahip olacağız; Aynı şekilde kendi işlem gücünü de bünyesinde barındırabilen AR kulaklıklar için de akıllı telefon ihtiyacını tamamen ortadan kaldırıyor.”

Blockchain Teknolojisi ve Kripto para birimleri

Blockchain Teknolojisi ve Kripto para birimleri yaygın olarak kullanılacak.Blockchain teknolojisi, fiziksel varlıklardan verilere kadar her türlü mülkiyeti izlemek için kullanılabilen dağıtılmış bir defterdir. Blok zincirinin ana yararı, bir tarafın defterdeki bilgileri kurcalamasını veya çalmasını engellemesidir. Örneğin, kimliğinizi takip etmenin ve tüm işlemlerinizi takip etmenin bir yolu olarak kullansaydınız, artık Facebook veya Google gibi bir aracıya ihtiyacınız olmayacaktı, sadece doğrudan ağ üzerinden erişiminiz olacaktı. Ayrıca, insanların yasal hizmetlere erişiminin olmadığı gelişmekte olan ülkelerde yararlı olabilecek verilerin sahipliğini izlemek için blok zinciri kullanabilirsiniz.

Sürücüsüz arabalar, Otonom Gemiler ve İnsansız uçaklar

Sürücüsüz arabalar. Hepimiz bir süredir sürücüsüz arabalar hakkında bir şeyler duyuyor olsak da, 2022, sürücüsüz araçların ana akım haline geldiği yıl olacak gibi görünüyor. Sürücüsüz arabalar, 2022’ye kadar daha fazlası yolda olmak üzere, dünyanın çeşitli şehirlerinde halihazırda kullanılıyor. Geleneksel arabalara göre avantajları var: daha güvenli, daha verimli ve uygun maliyetli ve daha az bakım gerektiriyorlar. Ayrıca askeri uygulamaları da var, örneğin 100 otonom kamyondan oluşan bir filo, bir ordu üssüne 100 insanın manuel olarak yapabileceğinden daha hızlı bir şekilde malzeme teslim edebilir (ancak beslenmeleri gerekir).

  • Otonom gemiler. Geçen yıl CNNMoney ile konuşan bazı uzmanlara göre, otomasyon söz konusu olduğunda bir sonraki büyük şey, muhtemelen insan yardımı olmadan kendilerini yanaşabilen gemiler olacak!
  • Bu tür bir teknolojinin çok yakında dünyanın dört bir yanındaki limanlarda uygulanmasıyla (sadece burada değil, denizaşırı ülkelerde de), 2022’ye kadar insanlardan herhangi bir yardım almadan daha fazla kargo gemisinin otomatik olarak yanaşmasını beklemelisiniz; bu, malların sınır ötesi nakliyesini her zamankinden daha hızlı hale getirirken aynı zamanda işçilik maliyetlerinden tasarruf etmenizi sağlar!
  • İnsansız uçak sistemlerinin (UAS) veya dronların hayatımızı nasıl değiştirdiği hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız aşağıdaki makalelerimize göz atın.

Kişiselleştirilmiş Tıp

Kişiselleştirilmiş tıp, hastalığı tedavi etmekten çok önlemeyi amaçlar.

Kişiselleştirilmiş tıp, yeni nesil tıbbi tedavidir. Genetik testler, kişiselleştirilmiş diyet ve yaşam tarzı önerileri ve tıbbi tedavinin bir kombinasyonudur. Amaç, hastalığı tedavi etmek yerine önlemektir: durumunuza neyin neden olduğunu bulabilir ve buna göre değişiklikler yapabilirseniz, ilk etapta asla hastalanmayacaksınız.

Kişiselleştirilmiş tıp henüz emekleme aşamasındadır – erken benimseyen çok sayıda kişi var, ancak doktorlar veya hastalar tarafından yaygın olarak benimsenmesini desteklemek için henüz yeterli veri yok – ancak uzmanlar, etkinliğini gösteren daha fazla çalışma çıktıkça bunun 2022’de değişeceğini tahmin ediyor.

Yeni Teknolojiler Nanoteknoloji, Grafen ve Kuantum hesaplama

Nanoteknoloji, Grafen ve Kuantum hesaplama hayatımızı değiştirecek.

Nanoteknoloji, grafen ve kuantum hesaplama, önümüzdeki birkaç yıl içinde her teknoloji meraklısının dilinin ucunda olması muhtemel moda sözcüklerdir.

Atom düzeyinde malzeme yaratma bilimine nanoteknoloji denir; tıp, gıda üretimi ve enerji depolama dahil olmak üzere birçok uygulamaya sahiptir. Grafen, çelik veya elmastan daha güçlü iki boyutlu bir karbon şeklidir ve elektriği bakırdan daha iyi iletir. Elektronik ve tıptaki uygulamalar için sınırsız bir potansiyele sahip olduğu lanse edildi, ancak bu malzemenin ticari olarak kullanıldığını görmeden önce hala çok fazla araştırmaya ihtiyaç var. Kuantum hesaplama, aynı zamanda, kuantum bitleri (kübitler) kullanımıyla bilgi işleme hızlarını katlanarak artırma sözü de veriyor. Bu gelişmeler hayatımızı henüz hayal bile edemediğimiz şekillerde değiştirecek olsa da, akıllı telefonlar veya bilgisayarlar gibi günlük uygulamalar için uygun seçenekler haline gelmeden önce daha fazla test edilmesi gereken yeni keşifler.

Yeni teknolojilerle birlikte siber güvenlik tehditleri artıyor.

Eğrinin önünde durmanız gerekiyor. Tüm bu yeni teknolojilerle güvenlik tehditleri artıyor, ancak aşağıdaki ipuçlarından bazılarını izleyerek kendinizi ve işinizi hazırlayabilirsiniz:

  • Kapsamlı bir güvenlik programınız olduğundan emin olun
  • Çalışanları veri gizliliği politikaları ve en iyi uygulamalar konusunda eğitin
  • Ağınızı şüpheli etkinlik açısından izlemek için otomatik bir çözüm kullanın

Fiyatlar düşmeye devam ettikçe teknoloji son yıllarda daha erişilebilir hale geldi.

Dünya çapında, teknolojinin maliyeti son yıllarda düştü. Bunun nedeni rekabet, yenilik ve otomasyondur.

Firmalar pazar payı için birbirleriyle rekabet ederken ve kendilerini rakiplerinden farklılaştırmaya çalıştıkça, müşterileri rakiplerinden uzaklaştırmak için fiyatlarını düşürürler. Bu, işletim sistemleri (OS), veritabanları (DB), muhasebe paketleri vb. gibi mevcut ürünler için yeni ürünler veya yazılım lisansları satın alan tüketiciler için daha düşük fiyatlar sağlar.

İnovasyon, üretimin her aşamasında gereken işgücü miktarını azaltarak maliyetleri düşürürken kaliteyi artırırken, robotik veya yalnızca insanların yalnızca el emeğiyle elde etmeyi umabileceğinden daha hızlı çalışabilen diğer akıllı teknolojiler aracılığıyla süreçleri otomatikleştirir.

Sonuç

Peki 2022 ve sonrasında takip etmeniz gereken yeni teknolojiler trendleri neler? Teknolojinin değişme hızı, ileride göreceğimiz her şeye ayak uydurmanın zor olduğu anlamına geliyor. Bu yeniliklerin bazılarında nerede durursanız olun, kesin olan bir şey var: Günlük hayatımızı yaşama şeklimiz bu yeni teknolojiler tarafından sonsuza kadar değişecek.

Uzmanyazar.NET

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu